Pdf oldalak egyestse




















Val szn3leg nekelnk ma este. Val sgos lesz. Crenna 'ellt pultosnak, 5ar! B, ez! G megfigyelk. Btkozottul kifogstalan. Kr"m volt megismerni, igel. Kszt"n"sen ar! Ciztos szerzdst k"tsz vele, 8rev. Vissza kell lpnie, le kell rznia magr l ezt a szeOulis k'ultsgot, ami'en l, ami ta! JN 2 8revor ' lintott. Valami trfn gondolkozott, de a kvillat 'eindtotta az agyt.

Cefektets leszek. Vrlak e'dre a ko! N, a pnzzel nem lesz gond. Btkozott perverz alak. Van mg eszk"z a kez'en. Varzslat t3z"tt a szem'e, s a varzser az a frfi volt, aki az. Bllt d"rg"lve t"prengett. Viszont pityergs nem vagy. Dlyan ers szeretet t"rt 5ar! Van, aki az egyszer3re, mindennapira s!

B vgy, vgy marad, 'rmire irnyuljon is. Go''ra 'ent volt a 'ell mg res plet'en. Crmi zajlott is az pleten 'ell, kvl mr szpen alakult. Qene sz lt a szl'en, amikor 8revor lefektette 5ar! Agy rezte, teste aranyosan, telten ragyog, minden 'enyoms kl"n2 kl"n ms s fnyl, mg amikor egy'eolvadnak, akkor is. Ksszefonta kezt a frfival, s mag'a fogadta 8revort. Corzongs futott vgig rajta s a frfin is. Innepi muzsika, amelytl gyorsa''an vert a szv, s szrnyalt a llek. Ilt s nekelt, s! Go''an kvnta, mint az letet.

Celeszeretett egy 'agel miatt, gondolta keser3 ir nival. Vonzalom, gy"ngdsg, rdeklds, szeO. Varzslat, mondta 5ar! Ciztonsgos, tforr st s gy"ny"r3 rzs. J 5e te el'' fel'redtl. Kregnek nem "reg, de mr nem is olyan fiatal. Vkony volt a k"d,! Dlyan vgtelen! Valami vgig'orzongott 5ar! Colond gondolata nevetsre ingerelte, s a frfi fel trta karjt. N, istenem, mi! Vd a poz! Izleti egyezsget nem szoktam!

Vad szenvedllyel! Kvk volt a vlaszts, az idzts, egytt megtett tn! Crenna ismerte az alamuszi, fnyl, prdu! Val sgg vlt. G l megrdemelt, igaz k"nnyek. Valami megsz3nt, vlekedett 8revor, ami azon az jszakn, amikor gy"ngden, lassan szeretkeztek, mg megvolt. Vizes leszel. Ciztos t akarod nzni, meg akarod mutatni az gyvdednek, akarom mondani, jogtan! Mtna megmutatom a vrost. G kora slamasztik'a msztl 'ele, 6agee, eszmlt r, s ivott egy kortyot az veg'l, amit 5ar! Izlettel "sszek"tve, de akkor is ms sznezetet adott volna az ajnlatnak.

Mtl rgyet keresni. Ciztos lesznek krdsei. Vlaszt rt, kinyomtatta vagy elmentette, amit meg akart rizni, aztn magnlevelezsre kattintott. Remlem, jl halad az ptkezs, r iztos vagyok enne, hogy a te kezed alatt minden jl megy.

Apd mr tologatja a tennivalit, meg eszlseit, r azt hiszi, nem veszem szre. Remlem, nha laztasz is. A nv termszetesen a reklmosok rmlma lesz. Villm lo''ant, mint valami 'om'a, tzes kk lngja 'evilgtotta a szo't. Ajra szitkoz dni kezdett, majd az elemlmpa utn kezdett tapogat dzni, amelyet a gp mell tett.

Gges verte a fvet, a virgokat, s veszlyess tett minden lpst. VirgokF 8revor! Vll'an lktetett a fjdalom, s versenyt do'olt a szvvel. Aja'' kanyar utn megltta a ko! Valami nin! Caj van, gondolta megint. Nrk'a telik. Gude2nak sikerlt pr gyertyt meggy. Cero''ant a meleg'e, zen'e, nevets'e.

H tudja majd, mit kell tenni. Gude felny"g"tt, egyik keze a magas'a lendlt, s 'elekapaszkodott 5ar! Dlyan szp volt gy. Mtastsokat osztogattl, aztn.

Agy rzem, egy! Il az gy'an, szp, mint a festett kp, s tezik, mg 5ar! Dlyan, mint Ddavagyok rtk 2 terelte volna 5ar! Dtt lltak a tenger fell rkez szl'en, a! Vakon, megknzottan kap! Agy szgyellem. Cered ennyivelF 2 Ce kellene rnem.

Kk"l'e szortva. Vidd a! J 6egrdemlem, amirt meg'o! Varzslat miatt agg dott, s az 5ar! Vad ka! Dlyannak, amilyen vagy. Varzslat t"lti 'e a tjat, 8revor, s e''l n is ki akarom venni a rszem. Kr"kk tart szerelem. Kr"mtl repes, di! Buka menu navigasi. Tutup saran Cari Cari. Pengaturan Pengguna. Lewati carousel. Karusel Sebelumnya. Karusel Berikutnya. Apa itu Scribd? Jelajahi eBook. Terlaris Pilihan Editor Semua eBook. Jelajahi Buku audio. Terlaris Pilihan Editor Semua buku audio.

File upload failed. Ok, retry upload. Session expired. Your session expired and files were deleted from our servers.

Please re-upload your files to continue. Re-upload files. Pages view Files view. Yes No. Add selected pages. COM support Email us at hi sejda. Your email address. Egy tejfehr anyag jn ki a Rothman elektrolizl kszlkb l s egy olyan kszlkbe ramlik, ahol a vizet levlasztjk a keverkr l. Innt a Brown gz a motorba jut, a vz pedig visszakerl az elektrolizl rendszerbe, ahol jra felhasznlsra kerl. Ez a tallmny, melyet a Rothman Technologies cg szbadalmaztatott, valszn leg az eddigi legfontosabb tallmny az elektrolzis tern.

Az elektrolzis sorn fejlesztett Brown gz mennyisgnek tzszeresre nvelse lehet v teszi, hogy egy norml aut motorjt meghajtsuk s azt sugallja, hogy az elektrolizl rendszer lesz a jv vlasztott technolgija. Ha Te, Kedves Olvas, feltall vagy: Most mr Te is tudod, hogy a vzzel hajtott aut teljesen relis dolog, nem pedig egy rlt fantzia. Sajt szemeddel lthattad, hogy a "m kdsi elv bizonyossgot nyert".

Brki is pti meg az els lthat vzautt, ezzel megoldja az energiaproblmnkat mindrkk s h sknt vonul be a trtnelembe. Lehet, hogy ppen Te leszel az!

Megjegyzs: A folyamat sebessgnek nvelsre a bemutat sorn nem szdium-kloridot hasznltunk, hanem ms st, de a gyakorlatban a kznsges asztali s is megfelel, akr csak a tengervz, s ez valszn leg a legolcsbb megolds.

De akrhogy is van, az alkalmazott elektrolit tpusa nem lnyeges az elv "bizonytsa szempontjbl", vagyis hogy a vizet felhasznlhatjuk a bels gs motorok meghajtsra. Megjegyzs: Az itt kzlt informcik az eddig elvgzett ksrleteink szerint nem mindenhol helytllak. Pldul az elektrolizlknt hasznlt csves megolds nem biztost elegend hidrogngzt egy aut meghajtshoz, valamint az angol nyelv kapcsolsi rajz is hibs volt br az itt lthat kapcsols mr javtott, m kd kpes verzi. Az ajnlott elektrolizl s a ksrleti tapasztalataink a ks bbiekben kvetkeznek majd.

Ezt a cikket csak tletadnak szntam, nem pedig egy vakon kvetend utastssornak. M kdik ez? A terveket olyan szemly kldte a The Spirit of Ma'at jsghoz, aki szeretn a kiltt titokban tartani. Mi leellen riztettk egy szakemberrel, aki gy gondolja, hogy a terv m kd kpes. Ezen kvl beszltnk egy msik szemllyel is, aki egy ehhez hasonl eszkzt szabadalmaztatott, valamint mi is tudjuk a sajt tapasztalatunkbl, hogy ez a technolgia m kd kpes.

Teht, br garantlni nem tudjuk, de hisznk abban, hogy ez a terv elgsges ahhoz, hogy te is tudjl pteni egy autt, mely vzi meghajts. Ha ezt ki akarod prblni, azt javasoljuk, amit a bekld tervez is, vagyis hogy egy olyan rgi autn prbld ki, ami mr rtktelen szmodra.

De ha az autd m kdni fog, akkor szeretnnk megkrni arra, hogy kld el a tapasztalataidat az olvasinknak. Akr nemzeti h ss is vlhatsz s segthetsz a vilgunk megmentsben. Mi biztosan tudjuk, hogy megvalsthat az autk vzzel trtn meghajtsa. Ez egy rdekes projekt lehet minden, a technikt kedvel ember szmra, azzal az ajndkkal jutalmazva, hogy leted vgig ingyen autzhatsz - egyttal pedig segtesz az emberisgnek is.

A szveget enyhn szerkesztettk csak az olvashatsg javtsa rdekben. Mind a rajzok, mind a szveg gy kerlt az Internetre, ahogy te is ltod most. Ez a csinld-magad terv lehet v teszi minden szemly rszre ez te meg n vagyunk, srcok , hogy valami mst csinlhassunk.

Ez a legegyszer bb s legolcsbb mdja annak, hogyan zemeltetheted az autdat majdnem ingyen energival. A jelenleg ltez technika segtsgvel brki felllhat s valami klnlegeset csinlhat, amivel cskkentheti a leveg szennyezettsgt, megsz ntetheti az zemanyagra fordtott kiadsait, segthet visszalltani a normlis atmoszfrt s knnyebben llegezhet. Ezt a tervet felhasznlva a teljes ltez rendszert meghagyhatod, csak az zemanyagtankot s a katalizl rendszert kell kicserlned.

A TERV ptsl meg s kssl be a rendszerbe egy olyan eszkzt, melynek segtsgvel kznsges csapvzzel hajthatod meg az autdat, s mindezt a polcon porosod alkatrszekb l! Ez egyszer en csak egy hatkony mdszer arra, hogy a kznsges csapvizet gzllapot hidrognn s oxignn alaktsuk, amit aztn elgetnk a cilinderben a benzin helyett.

Ez a "mini rendszer" a meglv akkumultor s elektromos rendszer segtsgvel m kdtethet s egyszer en rkthet a meglv porlasztra. Egy m anyag vztartlyt, egy vezrl ramkrt, egy ionizl hengert, egy nagynyoms porlaszt illeszt t s hrom mr m szert kell beszerelnnk s hozzktnnk a meglv porlaszthoz. A rendszer egyszer sge abbl fakad, hogy egy mr meglv rendszert hasznlunk s nem kell klnleges trolst vagy nagynyoms tmtseket alkalmaznunk.

Egyszer en csak elfordtod a gzkart, ezltal hozol ltre elektromos ton tbb vagy kevesebb gzt, szksg szerinti mennyisgben, mely azonnal fel is hasznldik.

Az egyetlen valdi vltoztats az, hogy a hagyomnyos petrleumalap zemanyag helyett kznsges vizet hasznlunk. Ha vlaszthatsz, melyiket vlasztand? V: Igen. Ez egy biztos alapokon m kd technolgia, melynek eredete a rozsdamentes acl. De kvesd pontosan az itt lert mechanikai s elektronikai mdszereket, mivel ez a terv egyesti magban a legjobb mdszereket. K: Mennyire "ingyen energia" ez az energia? V: Amennyiben fizetsz valakinek a vzrt, akkor ez nem teljesen van ingyen.

De a msik alternatva az, hogy drga benzint veszel s a leveg t szennyezed. K: Ez biztonsgos? V: Technikailag ez biztonsgosabb, mint a k olaj szrmazkokbl szrmaz gzok, mr csak azrt is, mivel tbb nem kell fuldokolnod a kipufoggzoktl.

Gyakorlatilag ez ugyanolyan biztonsgos, mint a jelenlegi benzin zemmd. Egy pr egyszer biztonsgi rendszert ptesz be a jelenlegi autszabvnyoknak megfelel en. K: Milyen teljestmnyt vrhatok? V: A helyesen belltott rendszer kevsb fog melegedni, mint benzin-zemmdban s mindez egy kicsit nagyobb teljestmny mellett.

A mrfldenknti fogyasztsa a belltstl fgg en 50 s milligrammnyi vz. K: n magam is elvgezhetem a mdostsokat a rendszerben? V: Mirt ne. Ha zemanyag befecskendez rendszerrel van elltva az autd, akkor krd ki egy hozzrt autszerel vlemnyt is. V: H20 g zt vzprt s el nem gett O2-t oxignt termel. Teht tiszttani fogja a krnyezett, ahelyett, hogy mrgez gzokkal tlten azt meg.

Ezen kvl segtesz azzal is, hogy az atmoszfra apad oxignkszlett kiegszted. A kmiai reakcikbl szrmaz sszes felesleges anyag vzg zz vagy oxignn alakul. Mg arra is szmthatsz, hogy tbb, mint csak felsznes rdekl dst fogsz kivltani a krnyezetedb l. K: Ez nem csak egy kznsges g zgp? V: Nem, de tnyleg. Klnsen magas h mrskletet s nagy nyomst nem alkalmazunk. Ez szigoran egy bels gs motor, mely hidrognt get el s amelynek csak a mellktermke a vzg z.

Az emberek tbbsge nem tudja, hogy a "bels gs" egy "termo-gz folyamat"- teht "nincs folyadk a reakciban". A szabvnyos bels gs motornl a benzint csak a katalikus talaktban. Sajnos ez azt jelenti, hogy az zemanyag nagy rsze csak az gsi folyamat leh tsre szolgl, ami a leveg szennyezst s az zemanyag nem hatkony kihasznlst jelenti.

Vgtelenl egyszer en. A megfelel mennyisg vizet belepumpljuk az ionizl tartlyba s ott szinten tartjuk. Az elektrdk 0. Amikor a nyoms elri mondjuk a psi bar rtket, elfordtjuk a gzkart s indulhatunk.

Rlpve a pedlra tbb energit kldnk az elektrdkra, ezltal pedig tbb gzt a hengerekbe. Belltod az resjrati s a maximlis ramls rtkeit, hogy a maximlis teljestmnyt kapjad s mr mehetsz is az utakra. Nagyvonalakban, az ingyen energia a csapvzb l jn egy nylt rendszerben, mivel a vzben lv ltens energia elegend a motor meghajtshoz, ami pedig meghajtja a genertort vagy brmilyen szjhajts gpet.

A genertor hatsfoka elg j ahhoz, hogy meghajtson klnbz elektromos berendezseket 10 - 20 amper , belertve azt a kis ramot, ami a vzben lejtszd reakcihoz kell. Nincs szksg kln akkumultorra.

Kssl be a hengerfejbe egy h mr t s mrd meg a jelenlegi benzines zemmd normlis h mrsklett csak ks bbi sszehasonltsra. Indtsd el a motort s lltsd be a vezrl elektronikt a legjobb teljestmny elrsre. Vond be a kipufogrendszert a katalikus konverteren kvl kermival, vagy hagyjad, hogy a kipufogrendszer teljesen elrohadjon s azutn cserld ki rozsdamentes aclbl kszltre. Vegyl egy 4"-os PVC cs darabot, melynek egyik vgt lecsavarhat menetes zrkupakkal zrjuk le, mg a msikat fixen zrjuk.

Hasznlj rozsdamentes aclbl kszlt vezetkeket vagy olyant, amin vd szigetels van. Kvl szigetelt vezetkeket hasznlj. Gy z dj meg arrl, hogy az epoxy jl szigetel mindenhol. Ha nem, akkor mg hasznlj egy rteg nyomsll vzhatlan szilikont.

A lecsavarhat kupaknl is alkalmazhatsz szilikon szigetelst. Azrt kell lecsavarhatnak lennie, hogy id nknt ellen rizhesd az elektrdkat. A kt rozsdamentes aclbl kszlt elektrda kztt hagyjl mm-es rst. A lentebb utalt irodalom szerint minl kzelebb van a kt elektrdacs tltd fel a zrkupakot. A vezetkeket szpen, er sen s biztonsgosan forraszd az elektrdkhoz, majd szigeteld le vzhatlan szigetel vel, pldul ugyanazzal az epoxyval, amivel a csveket a lecsavarhat kupakhoz er stetted.

Ennek az epoxynak vzllnak kell lennie s jl ssze kell tudnia tartani a m anyagot a fmmel nyoms alatt is. Az ionizl cs szintjelz jt ellen rizd mg azel tt, hogy epoxyval tltd fel a zrkupakot. Az ionizl cs szintjelz jt ellen rizd mg azel tt, hogy epoxyval. Az albbi brkon a vezrl ramkr m kdsi elvt s a kapcsolsi rajzot lthatod, mely ennek a mini rendszernek az irnytst vgzi. Az ramkr ngyszghullmokat llt el , melyek gy rezegtetik az elektrdkat, mint egy hangol villt.

Ezt egy oszcilloszkpon is meglthatod. A szakirodalom a kvetkez ket mondja: minl gyorsabban akarsz menni az utakon, annl "kvrebb" impulzusokat kell az ionizl elektrdira vezetned. Nincs semmi titokzatos abban, hogyan lehet az impulzusokat el lltani. Sokfle mdja van, a bemutatott kapcsolsi rajz egyike ezen mdszereknek. A kapcsols NEs IC-t hasznl erre, az Hasznlhatsz ms kapcsolst is, ha azt te, vagy a bartod, elektronikai ismeretekkel rendelkez ismer sd szvesebben hasznl. Az alkatrszeket, valamint a NYK lemezt, IC foglalatot s dobozt is knnyen beszerezheted a hozzd legkzelebbi elektronikai szakzletben.

Hasznlj mindenkppen NYK nyomtatott ramkr lapot s hagyjl helyet a mr m szer csatlakoztatsra is. Mivel az ionizlt a motortrben szereled fel, egy csvet kell kivezetned bel le a m szerfalra, hogy a nyomst is figyelni tudjad. Az ramkri krtya kialaktsa nem okozhat nehzsget. A vezetkek, diszkrt alkatrszek s IC lbak helynek a felrajzolsra specilis ntapad matrickat ajnlunk.

Amint tbb prototpus is elkszl, tovbbi kapcsolsi rajzokat is ajnlunk majd. Ez az impulzus lehet a bemeneti jel a mi vezrl ramkrnkre. Ha a porlasztra szereled a potmtert, akkor gy z dj meg arrl, hogy a potmter rendesen m kdik a motor zemi h mrsklete mellett is.

Ne hasznlj valami olcs potmtert! Olyant vegyl, ami hossz lettartam s mechanikai clokra lett kifejlesztve. Biztonsgosan er stsd valami olyan dologhoz, ami nem fog sztesni, mikor rlpsz a pedlra.

Szablyozsi tartomny. Az ellenlls rtke olyan kell legyen, hogy a bemeneten a feszltsget kb. Ez a szabadalom a KHz kztti frekvenciatartomnyt hasznlja, de ez nem ktelez. Az itt bemutatott ramkrt hangold arra a frekvencira, amelyen a maximlis teljestmnyt tudod kihozni a motorbl.

Hasznlj IC atlaszt annak rdekben, hogy biztosan a helyes lbakat ksd a megfelel vezetkekhez. Hasznlhatsz foglalatokat a klnbz diszkrt alkatrszeknek is, hogy klnbz rtk elemeket is kiprblhassl. Hasznlhatsz a javasolt alkatrszekkel kompatibilis elemeket is. A gzkart elfordtva tbb energit szlesebb impulzusokat juttatsz az elektrdkra. A kimeneti tranzisztoron a voltmr vel tlagfeszltsget mrhetsz A kimenet s fld pontok kztt.

Ellen rizd le a csatlakoz vezetkeket az ellenllsmr vel. A legjobb mdszer az, ha a szablyoz potmtereket is a NYK lapra tesszk, majd az optimlis rtket jelljk meg rajta valamilyen festkkel. A LED-ek arra valk, hogy egy gyors ellen rzst hajthassl vgre a "teremtmnyeden". Kszen kaphat eszkzket is hasznlhatunk erre a clra. Szksgszer en szigetelni kell a csatlakoz nylsokat s az egyirny leveg bevezetst is meg kell oldani.

A rzhl megakadlyozza az esetleges begyulladst az ionizl tartlyban. Gy z dj meg arrl, hogy minden cs s csatlakozs jl szigetelve van s az zemi nyomson se eresztenek. Az j "rendszered" akkor m kdik helyesen, amikor a maximlis teljestmny mellett a h mrsklet s a gzramls minimlis, mikzben a biztonsgi szelep mg nem lp m kdsbe.

Hasznlj sajt h mr t, ne a beptettet ha van egyltaln ilyen. A meglv h mr k tl lassan reaglnak s nem figyelmeztetnek a tlmelegedsre, mg miel tt meggyulladna valami. Gy z dj meg arrl, hogy a motor h mrsklete nem haladja meg a benzinzemi h mrskletet. A platinbl ksztett rzkel t a gyjtgyertya s a dugatty kz Gy z dj meg arrl, hogy az rzkel fellete valban tiszta mivel ez is egy elektromos fellet.

Ezzel ne kslekedj, mivel ezek az alkatrszek rozsdsodni fognak. A meglv kipufogrendszert nem muszj rgtn kicserlned, ha nem akarod, hanem hagyd elrozsdldni s csak azutn krd meg valamelyik autszerel ismer sdet, hogy cserlje ki azt rozsdamentes aclbl kszltre ekkor a kataliztorra mr nem lesz szksged. De knnyebb s egyszer bb, ha a meglv kipufogrendszert bevonatod kermival majd visszaszereled.

Ne dobjl vagy szereljl ki semmilyen alkatrszt a jelenlegi benzinzem rendszerb l teht a benzintankot, porlasztt, befecskendez t, kataliztort stb.

A legjobb, ha meghagyod a lehet sget a visszavonulsra. Nhny ember rintetlenl hagyja a benzines rendszert s egy csappal tud vltani a kt rendszer kztt. Ha nem tudsz elegend teljestmnyt elrni semmilyen belltssal sem, akkor a kvetkez ket teheted Vltoztasd meg az impulzusok frekvencijt Vltoztasd meg az elektrdk kzti rs nagysgt Vltoztasd meg nveld az elektrdk mrett Nveld meg az elektrdkra jut feszltsget legutols sorban Mindig olyan kimeneti MOSFET tranzisztort hasznlj, ami b ven elviseli a neked szksges zemi feszltsget s ramer ssget.

Nos, igen. Egy kicsit jtszadoznod kell a belltssal. De nem ez az rdekes az egszben? Ha a motorban az gst hangos kopogs ksri s nem lehet az id ztssel ezt megsz ntetni , akkor egy tekercset kell az ionizlba beptened, melyet egy kiegszt ramkr hajt meg kb.

Ezt mutatja a kvetkez bra Ez lelasstja az gs sebessgt annyira, hogy a gz a hengerben g csak el, nem korbban. A NYK lapra szerelt potmterrel tudod belltani ennek a msodik impulzusnak az er ssgt. Ez egy rozsdamentes acl tekercs, melyen menet van vkony drtbl. Ezt gy helyezd el, mint egy fnkot a kzponti elektrdacs krl de ne rjen hozz egyik elektrdhoz sem , kzvetlenl az 15 mm-es cirkulcis rs fl. Nem akarjuk, hogy az adagol brmilyen belltsnl a motor kopogjon. A clunk az egyenletes teljestmny, melynek sorn a teljes beadagolt hidrogn elg a hengerekben.

Az ionizl legyen elg magas, de ne annyira, hogy nehz legyen bepteni a m szerfal kzelbe vagy a motortrbe. Ebben az esetben gond nlkl meg tudod nvelni az elektrdk mrett, ha erre szksg lenne. Figyelj arra, hogy a motortrben mindennek vibrci s h llnak kell lennie! Ha fmen keresztl kell lyukat frnod a vezetkek vagy mr m szerek szmra, gyelj arra, hogy ne karcold meg a felletet. Mindig figyeld az ionizlban lv nyomst, mely psi ,7 bar alapjraton s psi bar teljes gznl.

Azonnal kapcsold KI a tpfeszltsget, ha brmilyen rendellenessget szlelsz. A motor akkor lesz hossz lettartam, ha a maximlis teljestmny mellett minimum h t termel.

Ezt mutatja be a kvetkez bra. Mrjed a fogyasztst s tartsd karban a rendszert. Legyen mindig tiszta a motor. Takartsl meg pnzt, tiszttsd a leveg t, gygytsd a bolygnkat, lvezd az autzst, mond el a bartodnak, rlj a szabadsgodnak s az nkifejezsednek.

Nincs dokumentlt lersa annak, hogyan lehetne az adagolrendszert zemanyagbefecskendez vel tkletesteni. Taln Te fogod ezt megtenni, mikzben a m kd prototpusodon ksrletezgetsz. De mindig ott a lehet sg, hogy az zemanyag-befecskendez rendszert lecserld kznsges porlasztra. Gy z dj meg arrl, hogy resjratban a gzramls minimlis, de ez mg elegend kell legyen a maximlis teljestmnynl is. Ez elvgzi a h tsi munkt anlkl, hogy az gs folyamata megsz nne. Ne hagyd, hogy brki is lebeszljen az lmaidrl, a szabadsgodrl, a fggetlensgedr l vagy az igazadrl!

A benzines vagy dzel autnkat talakthatjuk elektromos meghajtsv, azaz villanyautv. Ehhez sokkal tbb mindent kell tennnk, mintha azt "csak" vzmeghajtsv alaktannk t, viszont az egyik legnagyobb problmt, azaz a rozsdsodst ezzel egy csapsra megoldottuk, tovbb szmos nagyszer el nyhz is jutunk: nem kell tbb a fagyllval vesz dni, nincs h t folyadk, nincs olajcsere, a motortr llandan tiszta marad, szinte zajtalanul jr az autnk s egyltaln nem szennyezi a krnyezett. A kvetkez oldalakon el szr a villanyautk trtnetvel ismerkedhetsz meg, majd az autd.

Ezutn az egyenram villanymotorok m kdsi elvvel s a motor kivlasztsnak a kritriumaival ismerkedhetsz meg, majd pedig a motorok vezrlsr l olvashatsz. A sort az akkumultorok tpusnak s mennyisgnek a meghatrozsa zrja. Kezdjk ht egy kis trtnelemmel! Taln kevsb ismert, hogy az as vekben az autk tlnyom tbbsge elektromos meghajts volt.

A meghajtst egy egyenram villanymotor vgezte, az energia forrsul pedig akkumultor szolglt, melyet jszaknknt fel lehetett tlteni, s msnap ismt zemkpes volt az aut. Abban az id ben a doktorok pl. A villanyautk kb. Ez kt okra vezethet vissza: Az egyik ok az, hogy a villanyautk egy tltssel maximlisan km-t tudtak megtenni. A villanyautk lehanyatlsnak msik oka a viszonylag alacsony sebessg volt.

Az egyenram motorok hasznlata azrt volt ltalnos abban az id ben, mert a tpllst akkumultorokrl biztostottk, amik egyenramot szolgltatnak. Emlkezznk, az as vek elejr l van sz!

Ne feledkezznk meg azonban a villanyautk el nyeir l se. A villanyautk karbantartsa a minimumra cskkenthet , hiszen olaj illetve ken zsr csak a csapgyak kenshez kell.

Megszabadulunk az olajcserkt l, nem kell a h t ventilltorokat tiszttani s a h t folyadkot utntlteni, nincs zemanyag pumpa, vzpumpa, nincsenek porlaszt gondok, nincs rozsdsod kipufog s hangtompt dob, szinte teljesen hangtalanul zemel s a legfontosabb, hogy semmilyen kros anyagot nem bocst ki az aut. Ezek olyan el nyk, amikrt megri az autnkat talaktani villanyautv. Az a kt htrny, amir l a fenti sorokban sz volt, a mai technikai sznvonal mellett viszonylag knnyen kikszblhet. S t, egy megolds mr a mltban is ltezett.

Nikola Teslnak is volt egy hres villanyautja, mely egy as gyrtmny Pierce Arrow tpus villanymotoross talaktott luxusaut volt. A benzinmotor helyre egy kerek, teljesen zrt, kb. Tesla nem rulta el, hogy ki gyrtotta le a villanymotort, de nagy valszn sggel a Westinghouse egyik rszlegben ksztettk. Az aut szinte teljesen zajtalanul jrt. A villanymotor tpforrst egy 12 elektroncsvet tartalmaz fekete doboz biztostotta, mely elfrt a keszty tartban. A dobozhoz egy 1,8 m hossz antenna csatlakozott, ezen kvl kt darab, kb.

Tesla behangolta a "dobozt" a megfelel frekvencira s a leveg b l V-ot vezetett az autba. Az energit egy villamos er m sugrozta. Mint Tesla elmondta, ez az energia mindenki szmra elrhet lenne. Morgannak, a mecnsnak azonban nem tetszett az tlet, mivel nem volt hov tenni a fogyasztsmr t, ezrt abbahagyta a projekt finanszrozst s az energia forrsul szolgl Er st tviv tornyot lebontottk.

Ha azonban rdekelnek a vltram motorok is, akkor ezekr l itt olvashatsz. A motorok a legklnbz bb mretekben kaphatk, de mind egy clt szolglnak: az elektromos energit mechanikai energiv alaktjk. A DC motorok olyan motorok, melyek tpllshoz egyenramra van szksg. Az elektromos motorok a legknyelmesebb forrsai a mozgater nek. Csndesek s tisztk, azonnal beindulnak s lehetnek olyan kicsik, hogy egy rt m kdtessenek, vagy olyan nagyok, hogy a vilg leggyorsabb villanyvastjait is hajthatjk. Az egyenram motor felptse s m kdsi elve Klnbz fajta egyenram villanymotorok lteznek, de a m kdsi elvk ugyanaz.

Az egyenram motor lland mgnesekb l ll, melyek kztt egy vezetk tekercs tallhat. Ahhoz, hogy a vezetk alkotta hurok elforduljon, a kt vgt egyenram ramforrsra kell kapcsolni, de gy, hogy kzben a vezetk elfordulhasson a sajt tengelye krl. Ahhoz, hogy ez megoldhat legyen, a vezet hurkot un. A kefk biztostjk az elektromos csatlakozst a kommuttorral, mikzben az forog, gy folyamatos a kapcsolat a vezet hurok s az ramforrs kztt.

A hurokban foly elektromos ram mgneses mez t hoz ltre, mely kapcsolatba lpve az lland mgnes mezejvel a hurkot elforgatja. Egy szemlletes, Java-ban rt demonstrcit lthatsz itt. Az egyenram villanymotorok tulajdonsgait ler paramterek a nyomatk, a teljestmny s a sebessg.

Ezeket vizsgljuk meg egy kicsit kzelebbr l a kvetkez sorokban. A nyomatk fogalmt olyan er k esetben hasznljuk, mikor azok forgat hatst fejtenek ki. Nyomatkot fejtnk ki pl. Mint a 2. Ez az F er a szerszmot az O pont krl fordtja el. A lefel irnyul er t felbonthatjuk sugrirny Frad er re, mely prhuzamos a szerszm er karjval, s rint irny er re Ftan , mely mer leges a szerszm er karjra.

A sugrirny er nem vesz rszt a nyomatkban, ellenttben az rint irny er vel. Az O pont s az F hater kztti tvolsgot irnyvektornak r nevezzk. Az er kar nyomatka l az O pont s az F er kztti "derkszg " tvolsg. Ha lecskkentjk az er kar nyomatkt azltal, hogy az er t az O ponthoz kzelebb fejtjk ki, akkor a szksges nyomatk nvekszik. A sebessg Az egyenram motorok olyan eszkzk, melyek az elektromos energit forgat mozgss alaktjk t. Mikor adott feszltsget kapcsolunk a motorra, akkor az adott sebessggel forog.

Az egyenram motor karakterisztiki Az egyenram motorok tervezsekor tisztban kell lennnk a motor karakterisztikival. Vegyk szre, hogy a nyomatk fordtottan arnyos a motor tengelynek sebessgvel. Ms szavakkal egyfajta egyezsgre kell jutnunk, hogy mekkora nyomatkot szeretnnk levenni a motorrl s hogy mekkora sebessggel kell forognia a motornak. Az egyenram motorok kt legjellemz bb tulajdonsga az 5. Az indt nyomatk s az a nyomatkrtk, ahol a nyomatk maximlis, de a tengely mg nem forog Az resjrati sebessg n a motor maximlis sebessge, ahol a motor mr nem fejt ki nyomatkot.

Ezt mutatja a kvetkez hrom bra. Kls gerjeszts villanymotorok A nagyobb teljestmny egyenram motorok mr nem lland mgneseket hasznlnak, mivel a nagy teljestmnyfelvtelek mellett az lland mgnesek lemgnesez dnnek. Ezrt clszer az llrsz mgneses mezejt is inkbb tekercsekkel ltrehozni. Hromfle kapcsols ltezik:. Olyan ipari alkalmazsokban hasznljuk ezt a kapcsolst, ahol az indtskor nem szksges nagy nyomatk.

A soros motorokat azokban az esetekben hasznljuk, mikor az indtskor nagyon nagy nyomatkot kell kifejteni, azaz mikor valamilyen nehz testet kell mozgsba lendteni pl. A soros motorokat sohasem szabad terhels nlkl beindtani, mivel ekkor a motor sebessge olyan mrtkre gyorsulhat, hogy az tnkreteheti a motort.

Az ilyen motorokat rendszerint ott hasznljk, ahol az indtskor nagy nyomatkot kell kifejteni, de az lland sebessg is fontos. Az informcit angol nyelven itt olvashatod. A villanymotor kivlasztsa A villanyautban a legclszer bb a soros kapcsols egyenram motorok hasznlata. Egy tipikus, villanyautkban hasznlt villanymotor kpt a kvetkez brn lthatod. Az egyenram motorok teljestmnye egyenes arnyban van a rkapcsolt feszltsggel s a tekercsekben foly rammal.

Ebb l kiindulva nagyon j kzeltssel meghatrozhatjuk a szksges villanymotor tpust, egyszer en csak osszuk el 1,6-del a robbanmotor teljestmnyt. Mivel ekkor megnveltk a motoron keresztlfoly ram er ssgt, azon kvl, hogy ezzel cskkentettk az egy tltssel megtehet km-ek szmt, mg a motor is nagyon melegszik. Ha hossz ideig terheljk tl a motort, akkor az tnkre is mehet megfelel h ts hinyban.

A kvetkez tblzatban a motorok fordulatszmait tekinthetjk meg. A motorok fordulatszma. Mint ltjuk, ezek a fordulatszmok kzel megegyeznek a bels gs motorok fordulatszmaival, teht meghagyva a sebessgvltt az autnk sebessge is a megszokott marad, br a gyorsulsi kpessge jobb lesz.

Az itt lthat adatokat egy amerikai cg honlapjrl vettem lsd itt , akik kizrlag villanyautk s villanyhajk talaktshoz rulnak alkatrszeket s segtenek a szmtsok, tervezsek elvgzsben is.

Az itt kvetkez tblzatba rd be, hogy hny LE-s bels gs motor van az talaktand autdba s megkapod a javasolt villanymotor teljestmnyt. Az ajnlott villanymotor teljestmnye A kvetkez tblzatban add meg a kivlasztott villanymotor jellemz it. Ezekre az adatokra a kvetkez oldalaknl lesz szksgnk.

A villanymotorok szma lehet egynl tbb is, ekkor gy szmoljuk, hogy azok prhuzamosan vannak ktve, vagyis a feszltsg lland marad, de a teljestmny annyiszorosra nvekszik, ahny motort szeretnl hasznlni. Tbb motor esetn az egy motorra jellemz teljestmnyt kell berni a msodik sorba. A villanymotor tpusa: A villanymotor teljestmnye: A villanymotor max. Ez vdi a motort s a vezrl esetlegesen tl nagy ramoktl.

Visszatpll zemmd - Mikor a villanyaut lejt n gurul, vagy mikor fkeznk, a villanymotor ramgenertorknt m kdik. Az gy termelt ramot visszavezethetjk az akkumultorokra, hogy a felhasznlt energia egy rszt ptolhassuk. H kapcsol - Ha a vezrl teljestmny fokozatnak h mrsklete vagy a villanymotor h mrsklete elr egy kritikus rtket, akkor a vezrl kikapcsol. Tlfeszltsg vdelem - Ha az akkumultorok feszltsge meghaladja a megengedett fels hatrt, akkor azt a feszltsget leszablyozza a megengedett rtkre.

Mlykisls vdelem - Ha az akkumultorok feszltsge tl alacsony rtkre esik le, akkor lekapcsolja a vezrl a motort az akkumultorokrl. Ellenttes polarits vdelem - Ha az akkumultorokat ellenttes polaritssal kapcsoljuk a vezrl re, akkor az nem kapcsol be. Bekts vdelem - A klnbz csatlakozk s dugaszaljak eltr formjak, ezltal nem lehetsges azok felcserlse. Szmtgpes csatlakozs - A vezrl t egy szmtgphez csatlakoztatva a klnbz funkcikat tetszs szerint programozhatjuk.

PWM feszltsgszablyozs Mikor az egyenram motor kzvetlenl azaz vezrl nlkl kapcsoldik az akkumultorhoz, akkor a csatlakozs pillanatban hatalmas ramokat vesz fel. Ez az ramtske azrt jn ltre, mert a motor, ha azt forgatjuk, genertorknt m kdik, s a generlt feszltsg egyenes arnyban ll a motor sebessgvel.

A motoron tfoly ram er ssgt az akkumultor feszltsge s a generlt feszltsg kztti klnbsggel szablyozhatjuk. A generlt feszltsget visszahat elektromotoros er nek EME nevezzk. Mikor a motor rkapcsoldik az akkumultorra mg mindig vezrl nlkli kapcsolatrl van sz , akkor nincs visszahat EME, azaz az ramot csak az akkumultor feszltsge, a motor ellenllsa s induktivitsa, valamint az akkumultor bels hatrozza meg.

A motor sebessgt szablyoz vezrl hasznlata esetn a motort tpll feszltsget szablyozni tudjuk. Az indtskor, azaz mikor a motor sebessge nulla, a vezrl nem fog feszltsget kapcsolni a motorra, gy az ramer ssg is nulla lesz.

Mikzben a motor sebessgszablyozja nveli a feszltsget, a motor elkezd forogni. El szr kicsi a motorra kapcsolt feszltsg, gy az ram er ssge is alacsony lesz, de ahogy a vezrl egyre nagyobb feszltsget kapcsol a motorra, gy nvekszik az ramer ssg s a motor visszahat EME-je is. Ennek eredmnyeknt az indulskor fellp ramtskt megsz ntettk s a gyorsts is egyenletes lesz.

A legegyszer bb mdszer az egyenram motorok fordulatszmnak a szablyozsra a vezrl feszltsgnek a szablyozsa: minl magasabb a feszltsg rtke, annl nagyobb fordulatszmot 61 ellenllsa. A motor sebessgt a kikapcsolt s bekapcsolt llapotok arnya hatrozza meg.

A PWM vezrl knl figyelembe kell vennnk, hogy a villanymotor alacsony frekvencis eszkz. Ennek az az oka, hogy a motor tulajdonkppen egy nagy induktivits, ezrt nem kpes felvenni a nagyfrekvencis energit. Az alacsony frekvencik rtke szintn egy sszer rtk felett kell legyen.

Az alacsonyabb frekvencik ugyan jobban megfelelnek, mint a magasabbak, de a PWM mdszer elveszti a hatkonysgt a nagyon alacsony frekvencikon. Az alacsonyabb frekvencikon az impulzus bekapcsolsi ideje hosszabb, mint a magas frekvencikon, gy a motoron elg ram tud keresztl haladni minden egyes bekapcsolt impulzusnl.

A magasabb frekvencik akkor hasznlhatk jl, ha egy megfelel en nagy kondenztort ktnk a motor plusaira. Enlkl csak nagyon kis ram tudna a motor tekercsn tfolyni, ami nem lenne elegend a munkavgzsre, radsul ez az ram a kikapcsolt llapotban egy ellenttes irny ramtskeknt disszipldik a meghajt didin. A kondenztor integrlja az impulzusokat s egy hosszabb idej , br alacsonyabb rtk visszarg ramtske sincs, mert az ram nem sz nt meg.

A motor induktivitsnak ismeretben meghatrozhatjuk az optimlis PWM frekvencit. Ez a mdszer segt meghatrozni az optimlis frekvencit, ahol a hatsfok a maximlis lesz. Termszetesen a nagyfrekvencis PWM rendszerek is hasznlhatk a villanymotorok vezrlsre, hiszen mikor sszehasonltjuk az alacsony- s nagyfrekvencis rendszereket, akkor kt klnbz megkzeltst hasznlunk s mindkett helyes. Az alacsony frekvenciknl mechanikai tlagolst vgznk. Mikor a vezrl kikapcsolja az.

Ez a mdszer rendszerint kis mret , alacsony feszltsg motoroknl hasznlhat. A nagyfrekvencis mdszernl a motor induktivitsa tlagolja az ramot. Ez hasonlt a kapcsol zem tpegysgekhez. A didk sokkal kritikusabbak ebben az esetben, mivel azokon a teljes motorram tfolyik viszonylag hossz ideig, hacsak nem hasznlunk ellenfzis zrst. A nagyfrekvencis PWM elg rzkeny a motor tulajdonsgaira, azaz az induktivitsra. A kzepes mret motorok kHz-es vagy annl valamivel nagyobb frekvencin m kdnek.

Az informcikat innt fordtottam. A PWM feszltsgszablyozsra nagyon sokfle kapcsols ltezik az analg megoldsoktl kezdve a digitlis kialaktsig. Mivel a sebessgszablyozst manulisan vgezzk a gzpedlra csatlakoztatott potmter segtsgvel, s mivel nem tervezzk a szmtgpes csatlakoztatst hiszen nem igazn van r szksg a villanyautban - ezrt az analg megoldst vlasztjuk.

Ezt mutatja a kvetkez kapcsols. A kapcsols tlett innt vettem. A P1 potmter a gzpedlhoz kapcsoldik, ezzel szablyozzuk az impulzusok kitltsi tnyez jt s ezltal a motor fordulatszmt.

Mivel az autban lv villanymotor kzepes teljestmny , ezrt a frekvencia jelen alkatrszekkel kb. Ha az adott motorhoz tartz idelis frekvencia ett l eltrne, akkor a C1 kondenztor kapacitst kell megvltoztatni.

A C1 rtknek nvelsvel a frekvencia cskken. Az s IC 7. Mivel ez mg kis ramot ad le s a feszltsg rtke se elg nagy - br ez motorfgg - ezrt ezt a jelet fel kell er steni. Err l lesz sz a kvetkez sorokban. Ilyen meghajt IC pl. Egy FET-tel nem lehet megoldani a vezrlst, mivel a szksges ramer ssg jval meghaladja az egy tranzisztoron tengedhet ramer ssg rtkt. A Hk bemenetre a jel a h kapcsolrl jn, az Abe bementre pedig az akkumultor mlykisls elleni vdelmt biztost ramkrr l.

Ezekr l lejjebb mg sz lesz. A hrom darab LED didnak kett s szerepe van:. Vizulisan mutatja, hogy mirt ll a motor, s Egy hrombemenet logikai S kaput alkot gy, hogy az egyes bemenetek ne hathassanak vissza a msik kt bemenetre. A Kpedl szerepe az, hogy mikor teljesen levesszk a lbunkat a gzpedlrl, akkor a motorra jut feszltsg rtke biztosan 0 V legyen.

A Kpedl kapcsol kikapcsolt llapotban van, mikor nyomjuk a pedlt, csak akkor kapcsol be, mikor levesszk a lbunkat a pedlrl. A Kpedl-nak biztonsgi szerepe is van, mivel ha a PWM ramkrnl ismertetett P1 potmter meghibsodik, akkor is elg csak felengednnk a lbunkat a pedlrl s a motor mr nem is kap tpllst.

Az Um rtkt a villanymotor tpusa hatrozza meg. A kvetkez tblzatba rd be a kivlasztott FET paramtereit. FET tpusa neve : Max. Ha pl. A D1 dida szerepe a PWM impulzusok kikapcsolsakor keletkez feszltsgt k levgsa.

Nzzk meg, mit l alakulnak ki ezek a feszltsgt k. Mikor a kapcsolt bekapcsoljuk, az ram elkezd folyni, ami a tekercset energival tlti fel. Mikor a kapcsolt kikapcsoljuk, akkor ram nem folyik a krben, a tekercs pedig leadja az energijt. De ez nem ennyire egyszer! A kvetkez bra azt mutatja, hogyan vltozik az ram s a feszltsg az ramkrben. Az els fgg leges piros vonalnl kapcsoljuk be a kapcsolt, aminek hatsra a tekercs elkezdi felhalmozni az energit.

A msodik fgg leges piros vonalnl kikapcsoltuk a kapcsolt. Mikor a kapcsol be van kapcsolva, a tekercsen azonnal megjelenik a feszltsg, de mivel a tekercsnek induktivitsa van, ezrt az ram lassabban pl fel, mg vgl elr egy lland rtket, mely a feszltsg s a tekercs ellenllstl fgg. Mikor a kapcsolt kikapcsoljuk, az ram nem tud tovbb folyni, de a tekercs induktivitsa mg tovbb hajtan az ramot. Mivel azonban az elektronok nem tudnak tovbb ramolni, ezrt a "feltorldott" energia feszltsg formjban jelentkezik.

Ez a feszltsgt egy vet hz a kapcsol kztt, gy valstva meg az elektronok ramt. Ez az v, amellett, hogy rdifrekvencis zavarokat is kelt, mg el is getheti a kapcsol rintkez it, mivel a tekercsben felhalmozott energia h v alakul. Ennek a hatsnak a kikszblsre hasznljuk a tekercsel prhuzamosan kttt didt. Ennek a didnak a hatsra a feszltsgt nem jelenik meg, mivel a dida kinyit s az ram a didn keresztl visszaramlik a tekercsbe. Ekkor teht van egy energival feltlttt tekercsnk s egy vele sorba kapcsolt didnk, s ennek a kt alkatrsznek adott ellenllsa van.



0コメント

  • 1000 / 1000